Nejčerstvější ústřice za pár korun najdete ve skotském Obanu. Dávají si je tam i popeláři

ustrice-oban-skotsko
Foto: Daniel Kadlec

Ústřice jako symbol luxusu? Ale kdeže. U stánku ve skotském Obanu si je můžete dát klidně i na stojáka a povídat si u toho s přístavním dělníkem, nebo popelářem. Navíc utratíte méně, než za fastfood.


U nás se chodí na svačinu na gulášovou polévku a dva rohlíčky, ve Skotsku na mořské plody. Alespoň tedy v přístavním městečku Oban, což je malé městečko na západním pobřeží Skotska. Znát by ho mohli třeba milovníci whisky. V městečku se totiž nachází palírna sladové whisky s názvem Oban. Mimochodem, není vůbec špatná. Pro toho, kdo není milovníkem skotského národního nápoje, bude ale možná zajímavější místní přístav.

Čerstvé ústřice levnější než fastfood

Na první pohled na něm sice není nic moc zajímavého, ale když přijdete až na molo, nemůžete přehlédnout stánek s mořskými plody. S čerstvými mořskými plody. Nic tam není starší než pár hodin. A nic tam není chutnější než tác plný čerstvých ústřic. Co by vás možná mohlo šokovat, je jejich cena. Půl tucet ústřic, které byly ještě před hodinou v moři, stojí 10 eur, tedy cca 250 korun. Srovnejte to s cenou jedné ústřice v nějakém „hogo-fogo“ pražském bistru, kam se ale ústřice ani omylem nedostane dříve než za 12, ale spíše za 24, hodin od vylovení.

Na stojáka s dělníkem

Cena je to opravdu lákavá. Ve Skotsku si za 10 eur nedáte ani obligátní „fish&chips“, nebo hamburger ve fastfoodu. Nemělo by vás proto překvapit, že se zde ústřicemi cpou i přístavní dělníci a třeba popeláři. Je to trochu bizarní pohled. Chlápek c oranžové uniformě si místo sekané nebo gulášovky dává. Ke svačince ústřice. Proč ne. Je to mnohem zdravější. Ale působí to opravdu zvláštně. Když pojídáte ústřice společně s přístavním dělníkem a povídáte si o jeho náročném živobytí, musí vás nutně napadnout, jak strašně konzumní společnost jsme.

Turistů je zatím málo

Turistů v Obanu zatím moc nepotkáte. Ubytování proto hledejte spíše u soukromníků. My jsme spali v krásném pokoji v domě na kopci nad městečkem. Okno pokoje bylo v cca 70 centimetrů hluboké nice, takže se na okně dalo krásně sedět, dát si kávu a dívat se na ruch v okolí přístavu. Na více než dvě noci to zde ale není. Projdete se po městě a okolí, strávíte nějaký čas v přístavu a zmíněné palírně, a můžete vyrazit objevovat další krásná místa této nádherné země. O nich ale zase někdy příště.

Navštívili jste někdy skotské městečko Oban? Máte jiné skvělé místo k doporučení ve Skotsku? Napište nám do diskuze. A jestli se vám náš článek líbil, sdílejte ho, prosíme, dál. Děkujeme.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.