Chorvatsko bez jachty? Češi říkají, že to je jako pivo bez pěny

Foto: Daniel Kadlec

Před rokem 1989 se do Jugoslávie jezdilo na devizový příslib. S autem napěchovaným konzervami a několika desítkami západoněmeckých marek schovanými v podprsence. Dnes tam Češi jezdí s vodními skútry a na jachty.


Většina Čechů vyráží do Chorvatska s tím, že se na týden uvelebí na nějaké pláži a bude si užívat slastného lenošení. Tak trochu jako v české komedii „Účastníci zájezdu“. Nic proti, ale kdo jednou zkusí vyrazit na pronajaté jachtě například do národního parku Kornati, už se asi nikdy na přeplněné oblázkové pláži válet nebude. Týdenní plavba mezi drobnými ostrůvky, ostrovy a útesy totiž uchvátí naprosto každého. Týdenní plavba uchvátila i nás. A nic na tom nezměnil fakt, že trpíme mořskou nemocí.

Na jachtu do Chorvatska jezdím už asi dvacet let. Je to neskutečně návykový zážitek. Dokonce tak, že jsem si udělal kapitánské zkoušky a na loď vyrážím každý rok. Být v Chorvatsku a nevyrazit s jachtou na moře, to je jako dát si pivo bez pěny
Marek F.; Brno

Do Chorvatska jsme vyrazili jako parta dvou čtyřčlenných rodin plus kapitán se svojí dcerou. Celkem tedy deset lidí. V Biodragu na Moru jsme se nalodili na jachtu Hanse 505, Gandalf I, která pojme 12 lidí a má pět kajut, dvě WC a stejný počet sprch. Cena za červencový termín byla 6500 euro na týden, tedy cca 16 tisíc korun na osobu. Může se to zdát hodně, ale věřte, že za ty zážitky to rozhodně stojí. Nebudete-li ale mít vlastního kapitána, a budete tedy požadovat loď i s posádkou, bude cena pochopitelně vyšší.

Po vyřízení administrativy a naložení zavazadel a potravin jsme konečně vyrazili. Na lodi jsme byli poprvé, a tak jsme se pochopitelně museli seznámit s tím, jak se na lodi chovat, kde se pohybovat, kde jsou záchranné vesty, na co si dát pozor, co dělat při velkých vlnách, atd… Kamarád kapitán byl ale na moři snad již padesátkrát, takže nám vše vysvětlil během několika desítek minut.

Na moře jsme vyrazili někdy kolem poledne a směřovali k prvnímu vhodnému ostrovu, kde jsme zakotvili. Do chvíle u nás byli na loďce místní rybáři a nabízeli vylovení ryby i její tepelnou úpravu. Tomu nešlo odolat. Do hodiny byla ryba na talíři. Ve sklenkách bylo skvělé místní víno a my plánovali, kam vyrazíme příští den.

Národní park Kornati totiž nabízí nepřeberné množství nádherných scenérií. Počítejte ale s tím, že na moři rozhodně sami nebudete. Cestou potkáte desítky dalších jachet, ale ani tak by vás to nemělo od cesty odradit. Pozor, na ostrovech je kritický nedostatek pitné vody, nezapomeňte proto vždy pitnou vodu doplnit. Které ostrůvky navštívit vám rádi doporučí v maríně, nebojte se proto zeptat. Rádi poradí. A jestliže jste například zapomněli přibalit dostatečnou zásobu vína, nabídnou vám na loď skvělé místní růžové víno Opol. V našem případě ho dokonce vyměnili za pár plechovek „Plzně“. 

Jestliže vás ale láká strávit na jachtě některý z prázdninových termínů, budete muset svoje plány přesunout pravděpodobně až na příští rok. Většina půjčoven již žádné volné termíny nemá. Jestliže by vám ale nevadil zářijový, nebo dokonce říjnový termín, volnou loď najdete. A to dokonce za téměř poloviční cenu. 

Byli jste v Chorvatsku na jachtě? Kde jste se plavili? Napište nám do diskuze.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.