Levné Chorvatsko už neexistuje. Ani silná koruna dovolenou v Chorvatsku nezlevní

Foto: Pixabay

Češi se pravděpodobně letos v létě opět houfně vydají do Chorvatska. Levné to však určitě nebude. V některých ohledech pak může být Chorvatsko dokonce nejdražší evropskou prázdninovou destinací.


Psát o Chorvatsku je ošemetná věc. Stovky tisíc Čechů nedají na tuhle prázdninovou destinaci dopustit. Jezdí tam roky, mnohdy navázali hluboká přátelství s místními obyvateli, stravují se u nich, bydlí u nich a mnohdy pak zase Chorvaté jezdí na oplátku do Česka k nim. V takových případech jde o dovolenou, která ještě snese parametr „levná“. Kdo by však chtěl vyrazit o letních prázdninách do Chorvatska a bydlet v nějakém lepším hotelu v oblíbených přímořských letoviscích, může za takovou dovolenou utratit více, než by za obdobnou dovolenou utratil například v Itálii, Španělsku, nebo Řecku. Může za to nejen obliba Chorvatska, ale také přechod tamní ekonomiky na euro.

I pro nás je tam už docela draho. Přechodem na euro se třeba ceny některých potravin zvedly i o více než polovinu
Dario Vuković; Chorvat, žijící od roku 1996 v České republice

Nejen o zvyšujících se cenách v Chorvatsku jsme si povídali s Dariem Vukovićem, který do České republiky přišel i s manželkou v roce 1996. Od té doby tu podniká v pohostinství a do Chorvatska jezdí podle svých slov přibližně 4x ročně. „V Chorvatsku se ceny zvedají postupně už několik let. Ale s přechodem na euro byl nárůst skokový. To se ale stalo například i v roce 2009 na Slovensku, které také přešlo na euro“, říká Dario a připomíná, že Chorvatsko má oproti Slovensku jeden velký rozdíl.

Tím je podle něj závislost Chorvatska na cestovním ruchu. „Část mé rodiny v Chorvatsku je na cestovním ruchu životně závislá. Provozují v Biogradu na Moru rodinný penzion, obchod s potravinami a menší konobu. Období covidu byl pro ně finančně skutečně velký problém, který museli řešit úvěrem a je přirozené, že se to teď snaží dohnat. Takových rodin jsou ale v celém Chorvatsku tisíce“, říká Dario. Podle něj letošní ceny ubytování podraží oproti loňsku přibližně o deset procent. „Záleží samozřejmě na konkrétním místě a ubytovateli“, říká k tomu Dario.

Podle Daria by ale Češi neměli na Chorvatsko zanevřít. „Je to pro nás, Chorvaty, mnohdy srdeční záležitost. I moji rodiče se znají s mnoha Čechy, kteří k nim do penziónu jezdí třeba dvacet let“, říká Dario a doporučuje vyrazit do Chorvatska spíše v září, nebo v říjnu, kdy ceny potravin i ubytování klesají a ještě se dá koupat. Především v jižní Dalmácii. „Kdo nemá děti školou povinné, měl by určitě zvážit, zda nevyrazit třeba v září. Turistů výrazně ubyde, ceny jsou příznivější  a počasí je jako stvořené k lenošení“, uzavírá Dario.

Přečtěte si: Co v loňském roce vadilo v Chorvatsku Čechům nejvíce?

Chystáte se letos do Chorvatska? Jezdíte tam pravidelně? Napište nám do diskuze.

Anketa
Pojedete letos do Chorvatska?
Pojedu
49 %
Nepojedu
51 %
Celkem hlasovalo 1929 čtenářů.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.