Norské městečko Bodø - do roku 1960 o něm věděl asi málokdo

Foto: Veronika Malá

Bodø leží na severu Norska a v roce 1940 zde žilo pouze necelých 6 tisíc obyvatel. Jde však o velice strategické místo. Nejen pro turisty, kteří vyráží za polární září.


Bodø leží za polárním kruhem a pro české turisty je poměrně snadno dostupné letem z Osla, kam se dá z Prahy dostat za několik stokorun. A proč letět do Bodø? Město leží za polárním kruhem a dají se odtud pořádat výpravy za pozorováním tzv. „polární záře“. I v červenci nebo srpnu se ale pořádně nabalte. Bodø totiž leží na poloostrově vybíhajícím do Norského moře a jde tak o jedno z největrnějších měst v Norsku. Teploty zde i v letních měsících málokdy překročí 15 °C. Důkazem tohoto tvrzení budiž průměrná rekordní teplota, která kdy byla v Bodø naměřena. Bylo to v červenci roku 1937 a teplotní průměr měl hodnotu 17,1 °C.

O městečku Bodø ale až do roku 1960 věděl málokdo. Jenže prvního května toho roku bylo u ruského města Sverdlovsk sestřeleno sovětskými raketami americké výzvědné letadlo Lockheed U-2, které pilotoval Francis Gary Powers. Letadlo letělo na trase Pákistán – Norsko. Přistát mělo právě na základně v norském Bodø. Během letu prováděl Powers nad územím tehdejšího Sovětského svazu špionážní činnost spočívající ve fotografování sovětských raketových základen. Do té doby nesestřelitelný letoun šel k zemi, Powers se však stihl katapultovat.

Byl zatčen a odsouzen k deseti letům v sovětských pracovních táborech. Američané ho po dvou letech vyměnili na tzv. „Mostě špionů“ v Berlíně za sovětského špiona Rudolfa Abela. Zajímavé je, že původně Američané o Powerse zase tolik nestáli. Podezřívali ho z toho, že Sovětům prozradil tajné informace. Powers totiž nespolkl kapsli s kyanidem ani neaktivoval zařízení, které mělo letoun U2 totálně zničit ještě předtím, než se zmocnili Sověti.

I dnes se v Bodø nachází vojenská strategická základna, ze které startují letadla a vyplouvají vojenské lodě. Na letecké vojenské základně se zde nachází přibližně dvě třetiny všech letadel F-16, která má Norsko k dispozici a během studené války mělo být městečko využito jako předsunutá základna pro americké bombardéry v případě nutnosti zaútočit na Sovětský svaz. I přes současnou situaci si však všichni přejeme, aby Bodø sloužilo pouze turistům, kteří vyráží za přírodními krásami Norska, a aby vojenské lodě byly spíše „turistickou atrakcí“ než nutností.

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.