Jaké chyby děláme při nákupu letenek nejčastěji? Jednu děláme skoro všichni

Foto: Pixabay

Současná situace na evropských letištích není vůbec ideální. Zpožděné lety i o několik hodin, některé lety dokonce zrušené. Při nákupu letenek navíc děláme občas chyby, které případnou reklamaci nebo odškodnění dost zkomplikují


Drtivá většina cestovatelů si nekupuje samostatnou letenku, ale jako součást nějakého zájezdu. Především v letních měsících převažují kompletní zájezdy nad individuálními nákupy letenek. Má to jednu výhodu. Většina cestovních kanceláří kupuje u jednotlivých společností letenky po tisících a dostane se tak na velmi atraktivní cenu. Stejné to je s nákupem ubytovacích kapacit. Celková cena zájezdu se tak v některých případech může dostat na částku, kterou byste jako individuální turista zaplatili jen za samotnou letenku.

Nevýhody charterových letů

Má to pochopitelně svoje „ale“. Většinou se totiž jedná o charterové lety, které nemají přednost před pravidelnými linkami. Zpoždění na letišti tak někdy může „nabrat“ i několik hodin. Zatímco u koupeného zájezdu budete takové zpoždění reklamovat obtížně, u samostatné letenky můžete požadovat odškodnění, a to až do výše 600 euro za osobu. Záleží na délce letu a době zpoždění.

I tady však často děláme chybu. A dělá ji velká část cestovatelů. Z určitého úhlu pohledu totiž může být chybou nakupovat letenku přes prostředníka. Všechny změny rezervace, speciální požadavky i reklamace potom totiž budete muset řešit právě s tímto prostředníkem. Koupíte-li si však letenku přímo u letecké společnosti, jednáte přímo s konkrétní společností. Bývá to většinou mnohem rychlejší a efektivnější.

Odlet z Prahy

Další častou chybou je trvat vždy na odletu z Prahy. Chyba to být nemusí, pakliže vám nevadí delší let nebo dražší letenka. Často však oboje. Jako příklad můžeme uvést například letenku v podzimním/zimním termínu do Vietnamu, který se stává oblíbenou destinací i českých cestovatelů.

Zatímco pro odlet z Prahy jsme v listopadu našli nejlevnější zpáteční let do Hanoje za 17 tisíc korun se dvěma přestupy a s celkovou délkou každé cesty cca 31 hodin, z Frankfurtu se ve stejném termínu dá do Hanoje letět přímým letem s vietnamskými aerolinkami Bamboo za 14.500,-Kč. Přímý let pak trvá v průměru 12 hodin.

Kdy koupit letenky

Jako další chybu můžeme uvést například pozdní nákup letenek. Mnoho cestovatelů se totiž domnívá, že s blížícím se datem odletu bude cena letenky klesat. Bohužel, většinou je opak pravdou. Letecké společnosti totiž málokdy nabízejí nějaké „last minute“ ceny, a v současné situaci v letecké dopravě se to od nich ani nedá očekávat. Jakmile proto budete vědět, kdy chcete letět, s nákupem letenky neotálejte.

A ještě jedno doporučení na závěr. Pečlivě si zkontrolujte, co vše je v ceně letenky zahrnuto a zda si nebudete muset například přikoupit odbavené zavazadlo. Dobré je také pečlivě zkontrolovat obsah „košíku“ v případě nákupu přes internet. Někdy tam totiž můžete mít i položky, které nepotřebujete, nebo nechcete. Například asistenční službu, různá pojištění, výběr sedadla, atd… Ne, že by tyto služby byly vždy zbytečné, ale raději se podrobně seznamte s tím, co skutečně obsahují a zda je využijete.

Máte nějaký tip a trik na dobrý nákup letenek? Napište nám do diskuze

Kam na dovolenou? Jak si zařídit víza? Kde najít levné ubytování? Jak si koupit levné letenky? Jak zaplatit dálniční mýto? To vše a ještě mnohem více zjistíte na našem webu Cesty a výlety

Podívejte se i na naše další weby:

www.life24.cz

www.testyojetin.cz 

www.cartrax.cz

 


CestyAvylety.cz 

CarTrax, s.r.o.
Rybná 716/24
110 00   Praha 1 

IČO: 10827226
Šéfredaktor: Pavel Foltýn
info@cartrax.cz 

Ochrana soukromí

Nastavení soukromí

Provozovatelem webu www.cestyavylety.cz je CarTrax, s.r.o., IČO: 10827226 se sídlem Praha 1, Rybná 716/24. Obsah internetových stránek www.cestyavylety.cz (dále jen „Web“) jakož i jejich celkový vzhled, a to včetně loga a jeho částí, jsou autorským dílem ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb. (Autorský zákon). Web zároveň obsahuje vyobrazení ochranných známek a audiovizuální obsah, jehož vlastníkem a/nebo oprávněným uživatelem je Provozovatel. Provozovatel je tak v souladu se zákonem. č. 121/2000 Sb. oprávněn vykonávat veškerá majetková práva k Webu. Jakékoliv užití textového, grafického nebo audiovizuálního obsahu Webu jinak, než v případech výslovně vymezených zákonem, zejména pak užití obsahu formou šíření, kopírování, napodobování nebo jiného zpracování, je bez písemného souhlasu Provozovatele zakázáno.
© 2022 Cestyavylety.cz. All Rights Reserved. Created by BestSite. Powered by Tele3.